Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr XII/07 z nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie, która odbyła się w dniu 21 maja 2007 r.


Protokół nr XII/07

z nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie,

która odbyła się w dniu 21 maja 2007 r.

  1. OBECNOŚĆ:

W dwunastej sesji V kadencji Rady Miejskiej w Wolinie uczestniczyło 15 radnych. Listy obecności są załącznikiem nr 1 do protokołu.

  1. PORZĄDEK OBRAD

1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z X i XI sesji.

4. Wręczenie zaświadczenia o wyborze radnego i ślubowanie radnego.

5. Podjęcie uchwały w sprawie odwołania, wyboru i oddelegowania przed-stawicieli Rady Miejskiej w Wolinie do składu Zgromadzenia Związku Gmin Wyspy Wolin.

6. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru i oddelegowania przedstawicieli Rady Miejskiej w Wolinie do składu Zgromadzenia Związku Gmin Wyspy Wolin.

7. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały w sprawie przystąpienia do Stowa-rzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i przyjęcia jego statutu.

9. Wolne wnioski, zapytania i interpelacje radnych.

10. Zamknięcie obrad.

III. PRZEBIEG OBRAD

Ad. 1 i 2.

O godz. 1600 Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wolinie - radna Ewa Halicka - otworzyła obrady XII sesji, przywitała radnych, zaproszonych gości i inne osoby obecne na sesji.

Na podstawie listy obecności stwierdziła, że w sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi 100% obecnego składu Rady. Rada Miejska może obradować i podejmować uchwały.

Przystępując do ustalenia porządku sesji, Przewodniczący Klubu Radnych Mieczysław Rybakowski wniósł o wymianę przesłanego wcześniej projektu uchwały dotyczącego pkt 5: Uchwała w sprawie odwołania, wyboru i oddelegowania przedstawicieli Rady Miejskiej w Wolinie do składu Zgromadzenia Związku Gmin Wyspy Wolin, w którym wykreślono w § 1 zapis: „Konrada Jansona” oraz § 2, a § 3 stał się § 2, na nowy projekt uchwały.

Burmistrz Wolina pan Eugeniusz Jasiewicz wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad nowego pkt o treści: „Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu”.

Wnioski zostały poddane pod głosowanie. Za wnioskiem radnego M. Rybakowskiego głosowało 12 radnych, 0 przeciw,0 wstrzymało się od głosu (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu). Za wykreśleniem z tytułu uchwały zwrotu: „wyboru i oddelegowania” głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Radni jednogłośnie, jako pkt 8 porządku obrad, przyjęli wprowadzoną przez Burmistrza uchwałę - 14 za głosów.

Za przyjęciem proponowanego porządku obrad wraz ze zmianami głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Pozostałe punkty porządku obrad przyjmują odpowiednio nową kolejność.

Ad.3.

Przewodnicząca stwierdziła, że protokoły z X i XI sesji zostały sporządzone zgodnie z wymogami Statutu Gminy Wolin i były wyłożone w biurze Rady Miejskiej. Radni nie zgłosili uwag do protokołów, w związku z czym Przewodnicząca wnioskowała o przyjęcie ich bez odczytywania.

Za przyjęciem protokołów bez odczytywania głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad.4.

Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej - Pan Zenon Zborowski wręczając zaświadczenie nowo wybranej radnej Pani Cecylii Rolińskiej pogratulował wyboru i życzył owocnej pracy w Radzie Miejskiej. Jednocześnie podziękował pracownikom Urzędu i członkom komisji wyborczych za sprawną pracę przy wyborach.

Przewodnicząca poinformowała, iż zgodnie z Art. 23a.1 ustawy o samorządzie gminnym przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie i odczytała rotę ślubowania: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczy-ście obowiązki radnej sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.

Pani Cecylia Rolińska wypowiedziała słowo „ślubuję”. Przewodnicząca pogratulowała mandatu i życzyła wielu sukcesów w pracy na rzecz naszego społeczeństwa i Gminy.

Ad.5.

Przewodnicząca Rady Miejskiej - Ewa Halicka wyjaśniając, dlaczego należy odwołać jednego delegata Gminy Wolin ze Zgromadzenia Związku Gmin Wyspy Wolin, powiedziała, że każda Gmina powinna mieć po 4 delegatów. Nasza Gmina obecnie ma 5 delegatów, stąd konieczność odwołania jednego.

Radny Zbigniew Hanasz zwrócił uwagę na niespójność tytułu projektu uchwały z treścią uchwały i zaproponował zwrot: do składu, zastąpić zwrotem: ze składu. Za przyjęciem proponowanej zmiany głosowało 15 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Radny Mieczysław Rybakowski wnioskował o wpisanie w § 1 zamiast „radnego”, „członka”.

W wyniku głosowania radni jednogłośnie - 15 głosami za - przyjęli wyżej zgłoszony wniosek.

Przewodnicząca przypomniała radnym członków reprezentujących Gminę Wolin w Zgromadzeniu ZGWW.

Radny Mieczysław Rybakowski wnioskował o odwołanie Bogdana Wilkowskiego.

Za odwołaniem Bogdana Wilkowskiego ze składu Zgromadzenia ZGWW glosowało 11 radnych, 0 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Projekt uchwały poddano pod głosowanie. Za jej podjęciem głosowało 11 radnych, 0 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Uchwałę podjęto większością głosów.

Uchwała Nr XII/59/07 stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca zarządziła krótką przerwę.

Po przerwie obrady wznowiono.

Ad.6.

Przystępując do realizacji pkt 6 porządku obrad, dotyczącego wyboru i oddele-gowania przedstawiciela Rady Miejskiej w Wolinie, Przewodnicząca wyjaśniła, że Gmina Wolin obecnie ma 4 delegatów. Pan Jan Magda był wybrany na członka Zarządu i na jutrzejszym posiedzeniu w ZGWW zostanie przedstawiony wniosek o jego odwołanie oraz o powołanie Burmistrza Wolina Pana Eugeniusz Jasiewicza. W tym momencie Gmina Wolin będzie miała 3 delegatów, w związku z czym należy powołać jednego delegata od 22 maja br.

Przewodnicząca wnioskowała o wykreślenie w § 1 słowa: „radnego”. Radni przyjęli jednogłośnie zgłoszoną poprawkę - za 15 głosów.

Radny Zbigniew Hanasz zgłosił na przedstawiciela do ZGWW radnego Czesława Zielińskiego oraz uzasadnił swój wniosek.

Radny Mieczysław Rybakowski zgłosił Pana Bogdana Wikowskiego. Przewodnicząca przedstawiła pismo, w którym Pan Wilkowski wyraził zgodę na kandydowanie.

Radny Czesław Zieliński wyraził zgodę na kandydowanie.

Kandydaturę radnego Czesława Zielińskiego poddano pod głosowanie. Za kandydaturą głosowało 4 radnych, przeciw 10 radnych, wstrzymało się od głosu 0 (1 radny nie brał udziału w głosowaniu).

Pod głosowanie poddano kandydaturę Pana Bogdana Wilkowskiego. Za kandydatem głosowało 11 radnych, przeciw 3 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Projekt uchwały w sprawie wyboru i oddelegowania przedstawiciela Rady Miejskiej w Wolinie do składu Zgromadzenia Związku Gmin Wyspy Wolin poddano pod głosowanie. Za jej podjęciem głosowało 11 radnych, 0 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Uchwała Nr XII/60/07 jest załącznikiem nr 3 do protokołu.

Ad.7.

Omawiając projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i przyjęcia jego statutu Przewodnicząca wyjaśniła, że odwołuje się Pana Jana Magdę, w związku z odwołaniem z funkcji, a powołuje Burmistrza Pana Eugeniusza Jasiewicza.

Radny Mieczysław Rybakowski zaproponował żeby przegłosować poszczególnych kandydatów.

W wyniku głosowania wniosek został odrzucony.

Projekt uchwały w powyższej sprawie poddano pod głosowanie. Za jej podjęciem głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Uchwała Nr XII/61/07 stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Ad.8.

Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu omówił Burmistrz Pan Eugeniusz Jasiewicz. Wyjaśnił, że zachodzi konieczność zabezpieczenia w budżecie Gminy środków finansowych na realizację planu gospodarki odpadami w Gminie Wolin, związanego z przystąpieniem do Celowego Związku Gmin R-XXI oraz budową i organizacją przesypowni odpadów komunalnych. Poinformował, że Między-zdroje zakupi samochód i ładowarkę.

Projekt uchwały poddano pod głosowanie i podjęto jednogłośnie - za 15 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Uchwała Nr XII/62/07 stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Ad.9.

Przewodnicząca poinformowała licznie przybyłych sołtysów, że w punkcie wolne wnioski i zapytania, po wystąpieniach radnych będą mogli zabierać głos i zgłaszać swoje wnioski.

Radny Konrad Janson zwrócił się do Pana Eugeniusz Maksymowicza, przedstawiciela związków zawodowych, o zajęcie się pomocą dla ubogiej ludności naszej gminy, ponieważ pracuje na tym terenie.

Radny Zbigniew Hanasz wnioskował o przygotowanie uchwały zwiększającej diety sołtysom do 100 zł miesięcznie. Wnioskował o stworzenie lapidarium.

Radna Beata Majewska wnioskowała o postawienie znaku zakazu poruszania się samochodów ciężkich na ul. Młyńskiej w Kołczewie.

Burmistrz odpowiedział, że w tej sprawie zwróci się do Powiatu.

Radny Jan Frankowski wnioskował o ustawienie progów ograniczających prędkość na ul. Słowiańskiej w Wolinie.

Radna Cecylia Rolińska również wnioskowała o wykonanie takich progów na ul. Matejki i Parkowej.

Radny Leszek Kopański zgłosił wniosek w sprawie wystąpienia do właściciela, na którego polu składowany jest humus o jego uprzątnięcie, ponieważ w całej okolicy roznosi się fetor.

Radna Ewa Halicka wnioskowała o założenie syreny na strażnicy w Ładzinie.

Wniosła o przygotowanie wstępnego kosztorysu wybudowania jednostronnego chodnika na ul. Polnej i na innych ulicach w tej części Wolina.

Radny Czesław Zieliński zapytał, czy prawdą jest, że na jutrzejszym zgromadzeniu ZGWW ma zostać powołana spółka międzygminna.

Przewodnicząca oświadczyła, że nie będzie jutro powołana żadna spółka i nie ma przygotowanych żadnych dokumentów. Spółka musi powstać na bazie majątku trzech gmin i będzie to spółka międzygminna będąca własnością gmin. Przekształceń dokona następny Zarząd i Burmistrzowie.

Pani Maria Ratyńska - sołtys Zastania wnioskował o postawienie koszy na selektywną zbiórkę odpadów.

Wraz z sołtysami Łuskowa i Chynowa wnioskowała o zabezpieczenie kolektorów ścieków, z których wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Pan Bronisław Grocholski - sołtys Zagórza wnioskował o wybudowanie drogi Gogolice-Zagórze.

Radny Leszek Kopański przypomniał, że Rada Miejska poprzedniej kadencji podjęła uchwałę w sprawie współfinansowania budowy tej drogi, ale nie podjęte zostały dalsze kroki. Proponował zaprosić Starostę Powiatu wraz z radnym na wizję lokalną.

Pani Elżbieta Aszkiełowicz - sołtys Warnowa złożyła wniosek w sprawie wyremontowania 150 mb drogi dojazdowej do Warnowa oraz ułożenia chodnika na drodze prowadzącej do stacji PKP. (wniosek przesłano do Starostwa Powiatowego)

Wnioskowała również o odnowienie znaków drogowych w Warnowie, o oczyszczenie drogi p/pożarowej do jeziora oraz o podanie informacji dotyczącej działek przeznaczonych przez Gminę do sprzedaży, ze względu na duże zainteresowanie ludzi spoza naszego terenu.

Prosiła o dokończenie remontu świetlicy oraz wyposażenie (radio i siatka do stołu).

Pani Anna Cytacka - sołtys Dobropola wnioskowała o zobowiązanie właściciela budynku „pałacu” do oczyszczenia i zabezpieczenia terenu.

Wnioskowała o założenie oświetlenia przy posesji Nr 35 oraz o wykonanie świetlicy i boiska dla dzieci.

Wniosła o wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej Parłówko - Dobropole i wybudowanie w Parłówku zatoczki dla autobusów jadących w stronę Szczecina.

Zgłosiła problem ze złą jakością wody w Parłówku - nie nadaje się do picia.

Pani Lucyna Siedzielnik - sołtys Dargobądza wnioskowała o podłączenie sali widowiskowej w Dargobądzu do kanalizacji.

Prosiła o przywiezienie 3 wywrotek ziemi na plac koło sali i o ustawienie ławeczek.

Pani Barbara Ciołek - sołtys Chynowa wnioskowała o wyjaśnienie sprawy zamiany działek z Panem M. Rybakowskim, z przeznaczeniem pod boisko.

Pani Wioletta Mitura - sołtys Sierosławia wnioskowała o wykoszenie trawy wkoło świetlicy oraz o wykaszanie trawy na poboczach drogi Unin - Międzywodzie i przygoto-wanie ścieżki rowerowej do wykorzystania przez turystów.

Odnosząc się od wystąpienia radnego Jansona Pan Eugeniusz Maksymowicz odpowiedział, że konsultował się ze swoimi władzami i nie może zajmować się taka działalnością, ponieważ nie jest do tego przygotowany.

Pan Eugeniusz Jasiewicz odnośnie kolektorów wyjaśnił, że ZGWW wybudował i prze-kazał kolektory. Okazało się, że żywotność filtrów jest tylko pół roku, a kosztują 3 500 zł. Obecnie zakup filtrów jest niemożliwy, chyba że mieszkańcy zapłacą wszystkie zaległości w stosunku do ZGKiM, wówczas uzyskane pieniądze mogą być przeznaczone na zakup filtrów.

Odnośnie stworzenia lapidarium Burmistrz powiedział, że planowane jest przepro-wadzenie inwentaryzacji nagrobków na cmentarzach komunalnych i następnie te o dużej wartości historycznej zostaną przewiezione do utworzonego lapidarium,

Co do wyposażenia Straży Pożarnej w Ładzinie w syreny Burmistrz zorientuje się - oczywiście syrena powinna być zainstalowana.

Burmistrz poinformował, że siłami Referatu Gospodarczego remontowana jest kaplica na cmentarzu, a następni przystąpi się do zakończenia prac przy remizie strażackiej w Skoszewie.

Ustosunkowując się do wniosków w sprawie progów na ulicach naszego miasta Burmistrz powiedział, że w 75% wykonano tegoroczny budżet przeznaczony na utrzymanie dróg. Zachodzi pytanie, czy pozostałą kwotę przeznaczyć na stawianie progów zwalniających szybkość, czy łatanie dziur w drogach. W Wolinie jest ograniczenie prędkości i Policja powinna interweniować w przypadkach jej przekroczenia.

Jeśli chodzi o duże ilości eternitu na terenie gminy, to przystąpi się do identyfikacji.

Burmistrz poinformował, że sołtysom zostały przekazane materiały dotyczące wystąpienia o przyznanie środków unijnych.

Ad.10.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Halicka o godz. 1750 zamknęła posiedzenie XII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie.

PRZEWODNICZĄCA RADY

Ewa Halicka

Protokołowała

Bogusława Szmigiel

5

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Konieczny 23-04-2008 10:02
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Konieczny 23-04-2008
Ostatnia aktualizacja: - 23-04-2008 10:02