Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr XIV/07 z sesji Rady Miejskiej w Wolinie, która odbyła się w dniu 25 czerwca 2007r.


Protokół nr XIV/07

z sesji Rady Miejskiej w Wolinie,

która odbyła się w dniu 25 czerwca 2007r.

I. OBECNOŚĆ:

W czternastej sesji Rady Miejskiej uczestniczyło 13 radnych. Listy obecności są załącznikiem nr 1 do protokołu.

II. PORZĄDEK OBRAD:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie rodzajów specjalistycznych usług opiekuńczych, kwalifikacji osób świadczących specjalistyczne usługi opiekuńcze, warunków i trybu ustalania oraz pobierania opłat za specjalistyczne usługi świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat;

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie kierunków działania Burmistrza, dotyczących powołania Gminnej komisji Kultury, Pamięci Historii Ziemi Wolińskiej;

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

c) podjęcie uchwały.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia zasad taryfy opłat portowych w porcie morskim w Wolinie;

    1. opinia Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  2. Podjęcie uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości;

    1. opinia Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Wolin w 2007r. (dot. kwoty 20.000 zł);

    1. opinia Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia zasad przysługiwania diet oraz zwrotu kosztów podróży przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych w Gminie Wolin;

    1. opinia Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa,

    2. dyskusja,

    3. podjecie uchwały.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości oznaczonej jako działka 83 o powierzchni 1.700,00m2 położonej w Chynowie, zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz nieruchomości oznaczonej jako działka nr 84/2 o powierzchni 1.900,00 m2 położonej w Chynowie, zabudowanej budynkami: gospodarczym i mieszkalnym (materiały dotyczące opinii w sprawie kosztów wykonania instalacji centralnego ogrzewania, wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej i remontu dachu budynku nr 2 w Chynowie na dz. Nr 84/2 znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej);

    1. opinia Komisji Budżetu Gospodarki i Rolnictwa oraz Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  2. Podjecie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Międzyzdroje;

    1. opinia Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie odwołania Pani Ilony Doniak ze stanowiska Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolinie

  4. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Pani Anny Potockiej-Banak na stanowisko Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

  5. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Pani Joanny Kulikow na stanowisko Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

  6. Podjęcie uchwały w sprawie powołania zespołu do zaopiniowania list kandy-datów na ławników do Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  7. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Gminy Wolin z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego oraz stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na 2006r.

    1. opinia Komisji Budżetu Gospodarki i Rolnictwa oraz Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

    3. przyjęcie sprawozdania

  8. Informacja z decyzji podjętych przez Burmistrza Wolina

    1. dyskusja

    2. przyjęcie informacji

  9. Wolne wnioski, zapytania i interpelacje radnych.

  10. Zamknięcie obrad.

III. PRZEBIEG OBRAD:

Ad. 1 i 2.

O godzinie 1100 Przewodnicząca Rady Miejskiej - radna Ewa Halicka - otworzyła obrady XIV sesji Rady Miejskiej, witając przybyłe na sesję osoby - radnych, zaproszonych gości i inne osoby obecne na sesji.

Na podstawie listy obecności i złożonych w niej podpisów stwierdziła, że obrady są prawomocne. Rada jest władna do stanowienia i podejmowania uchwał.

Do przekazanego radnym porządku obrad Burmistrz zawnioskował wprowadzenie dodatkowych punktów o treści: podjęcie uchwały w sprawie nadania nazw urzędowych nowopowstałych ulic w Wolinie oraz podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu Gminy i Miasta Wolin w 2007r. (dot. kwoty 56.997,20 zł).

Radny Czesław Zieliński wnioskował o wprowadzenie dodatkowego punktu, dotyczącego rozpatrzenia spraw personalnych, jakie zostały przekazane w korespondencji do Biura Rady Miejskiej.

Przewodnicząca Rady Miejskiej zaznaczyła, że sprawy wniesione do BRM są zawsze omawiane w punkcie wolne wnioski. Po konsultacji z radcą prawnym - Panią Małgorzatą Skibniewską - umieszczono dodatkowy punkt, zaproponowany przez radnego Zielińskiego.

Pozostałe punkty porządku obrad uzyskają odpowiednio nową kolejność.

Za wprowadzeniem zgłoszonych poprawek głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

W wyniku głosowania radni przyjęli zaproponowany porządek obrad wraz z poprawkami. Za przyjęciem porządku głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad. 3.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, iż protokół z trzynastej sesji Rady został sporządzony zgodnie z wymogami Statutu Gminy i był wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej. Radni nie wnieśli uwag do protokołu. W związku z tym wnioskowała o przyjęcie protokołu z XIII sesji RM bez odczytywania.

Na wniosek Przewodniczącej protokół z trzynastej sesji Rady Miejskiej został przyjęty bez odczytywania. Za głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.


Ad. 4.


Radni zapoznali się z opinią Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych do projektu uchwały w sprawie rodzajów specjalistycznych usług opiekuńczych, kwalifikacji osób świadczących specjalistyczne usługi opiekuńcze, warunków i trybu ustalania oraz pobierania opłat za specjalistyczne usługi świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat (zał. nr 2, p. 1).

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolinie - Pani Małgorzata Klimkowska - wyjaśniła potrzebę podjęcia tej uchwały.

W wyniku głosowania uchwała została podjęta jednogłośnie. Za uchwałą głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XIV/72/2007 stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Ad. 5.

Po wysłuchaniu opinii Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych do projektu uchwały w sprawie kierunków działania Burmistrza, dotyczących powołania Gminnej Komisji Kultury, Pamięci Historii Ziemi Wolińskiej Burmistrz uzasadnił celowość podjęcia uchwały w powyższej sprawie. Zwrócił uwagę na konieczność upamiętniania bohaterów oraz historii polskości tutejszej ziemi. Komisja zajmować się będzie m.in. analizą i propagowaniem historii ziemi wolińskiej w odniesieniu do teraźniejszych symboli dziedzictwa narodowego Wolina, inicjowaniem określania symboli, ogłaszaniem konkursów na sposób i formę rozwiązania miejsc pamięci.

Na pytanie Przewodniczącej RM kogo ma skupić taka komisja, Burmistrz odpowiedział, że komisja taka powinna obejmować szerokie spektrum społeczeństwa - nauczycieli historii, przedstawicieli kupców, sołtysów, radnych, gdzie będą ścierały się różne koncepcje. Obsługą zajmie się Burmistrz i pracownicy Urzędu Miejskiego.

Odpowiadając na pytanie radnego Mariana Roszaka, czy zostanie opracowany statut Burmistrz podkreślił, że komisja będzie pracowała w oparciu o regulamin.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w omawianej sprawie. Za uchwałą głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XIV/73/07 jest załącznikiem nr 4 do protokołu, a opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych nr 2 p. 3.


Ad. 6.

Przewodnicząca RM przekazała prowadzenie obrad Zastępcy Przewodniczącej Rady - radnej Danucie Szubert.

Radni zapoznali się z opinią Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia zasad opłat portowych w porcie morskim w Wolinie (zał. nr 5, p. 1).

Po wyjaśnieniu Burmistrza, że jest to uchwała porządkowa i symboliczne opłaty pokrywają utrzymanie pracownika, radni jednogłośnie podjęli uchwałę w powyższej sprawie. Za uchwałą głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XIV/74/07 jest załącznikiem nr 6 do protokołu.

Ad. 7.

Po wysłuchaniu opinii Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa (zał. nr 5 pkt 8) i wyjaśnień Burmistrza do projektu uchwały w sprawie nadania nazw urzędowych nowopowstałych ulic w Wolinie, radni jednogłośnie podjęli uchwałę Nr XIV/75/07 w powyższej sprawie (zał. nr 7). Za uchwałą głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad. 8.

Po zapoznaniu się z opinią Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa do projektu uchwały w sprawie zmian budżetu Gminy i Miasta Wolin w 2007r. (dot. kwoty 56.997,20 zł - zał. nr 5, p. 7) jednogłośnie podjęto uchwałę w powyższej sprawie - 12 głosów za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Uchwała Nr XIV/76/2007 jest załącznikiem nr 8 do niniejszego protokołu.

Ad. 9.

Przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa przedstawił opinię do projektu uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości (zał. nr 5, p. 2).

Burmistrz podkreślił, że zmiana § 1 pkt 12 w/w projektu umożliwi skorzystanie ze zwolnienia nie tylko osobom, które otrzymują rentę lub emeryturę, ale również pobierającym zasiłek przedemerytalny. Wprowadzona zmiana doprecyzuje ponadto, co należy rozumieć pod pojęciem osoba samotnie zamieszkująca.

Przewodnicząca Rady Miejskiej zaznaczyła, że w przyszłości w uchwale powinien być zapis zwalniający osoby powyżej 75 roku życia, mające na utrzymaniu z jednej emerytury inne osoby.

Burmistrz wyjaśnił, że każdy wymiar podatku jest analizowany i indywidualnie rozpatrywany. Trudne sytuacje życiowe podatników są szczególnie uwzględniane.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w omawianej sprawie - za głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XIV/77/2007 stanowi załącznik nr 9.

Ad. 10. (8).

Radni zapoznali się z opinią do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Wolin w 2007r. (dot. kwoty 20.000 zł - zał. nr 5 pkt 3).

W wyniku głosowania powyższa uchwała została podjęta jednogłośnie - za 12, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XIV/78/07 jest załącznikiem nr 10 do protokołu.

Ad. 11 (9).

Po odczytaniu przez Przewodniczącego Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa - radnego Konrada Jansona - opinii do projektu uchwały w sprawie ustanowienia zasad przysługiwania diet oraz zwrotu kosztów podróży przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych w Gminie Wolin (zał. nr 5, p. 4), radny Leszek Kopański zgłosił - w imieniu klubu radnych - poprawkę do § 1. Zamiast 100 zł wpisać kwotę 150 zł.

Radny Konrad Janson podkreślił, że ponad dwa lata temu radni rozważali możliwość wzrostu diety, ale nie było środków finansowych na realizację tego zamierzenia.

W wyniku głosowania poprawka została przyjęta jednogłośnie. Za głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Uchwała Nr XIV/79/07 w powyższej sprawie została podjęta jednogłośnie - 12 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu i jest załącznikiem nr 11 do protokołu.

Ad. 12 (10).

Przewodnicząca Rady Miejskiej przejęła prowadzenie obrad sesji.

Po zapoznaniu się z opinią Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa do projektu uchwały w sprawie nabycia nieruchomości oznaczonej jako działka 83 o powierzchni 1.700,00m2 położonej w Chynowie, zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz nieruchomości oznaczonej jako działka nr 84/2 o powierzchni 1.900,00 m2 położonej w Chynowie, zabudowanej budynkami: gospodarczym i mieszkalnym (zał. nr 5 pkt 5) oraz opinii Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych (zał. nr 2 pkt. 4) rozpoczęła się dyskusja.

Radny Mieczysław Rybakowski zapytał o symulacje kosztów, jakie poniesie gmina w związku z przejęciem nieruchomości.

Przewodnicząca RM zapytała, czy przedłożone koszty, tj. niewiele ponad 100 tys. zł związane z remontem i adaptacją pomieszczeń wystarczą. Radny Marian Roszak dodał, że wkrótce może okazać się, że dodatkowo z budżetu trzeba będzie dołożyć kolejne środki finansowe.

Burmistrz odpowiedział, że przewidziane koszty na remont powinny wystarczyć. Zwiększą się natomiast koszty o opłaty notarialne. Zakłada się, że w pierwszym budynku zainteresowani sami na własny koszt przeprowadzą niezbędne remonty. W drugim budynku gmina będzie musiała zaadaptować lokale dla osób mających wyroki eksmisyjne i oczekujących na mieszkania z listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu z zasobów gminnych.

Radny Konrad Janson podkreślił, że osoby odmawiające przydziału lokalu w Chynowie powinny być skreślane z listy oczekujących na mieszkanie.

Burmistrz poinformował, że zostanie przedstawiony RM projekt uchwały z zapisem umożliwiającym skreślanie z listy, jeśli zainteresowany odmówi przydział zaproponowanego przez gminę lokalu. Na uwagę radnego Mieczysława Rybakowskiego, że może nie być zainteresowania adaptacją lokali Burmistrz odpowiedział, że w najgorszym przypadku można będzie wyremontować budynek i wystawić do sprzedaży w ramach przetargu.

Po dyskusji radni jednogłośnie podjęli uchwałę w powyższej sprawie - 13 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. (W trakcie sesji jeden radny przybył na obrady. W związku z tym liczba radnych zwiększyła się do 13). Uchwała Nr XIV/80/07 jest załącznikiem nr 12.

Ad. 13 (11).

Przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa - radny Konrad Janson - odczytał opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gmina Międzyzdroje (zał. nr 5 pkt 6).

Burmistrz wyjaśnił, że w związku z potrzebą zawarcia porozumienia między gminami niezbędna jest zgoda Rady Miejskiej, wyrażona w formie uchwały.

Uchwała Nr XIV/81/07 została przyjęta jednogłośnie - za głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu (zał. nr 13).

Ad. 14 (12).

Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Burmistrza do projektu uchwały w sprawie odwołania Pani Ilony Doniak ze stanowiska Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolinie podjęto jednogłośnie uchwałę w powyższej sprawie - 13 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XIV/82/07 jest załącznikiem nr 14 do niniejszego protokołu.

Ad. 15 (13).

Radni rozpoczęli dyskusję nad projektem uchwały w sprawie powołania Pani Anny Potockiej-Banak na stanowisko Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolinie i drugim projektem w tej samej sprawie, dotyczącym powołania na to stanowisko również Pani Joanny Kulikow.

Zastępca Przewodniczącej RM - radna Danuta Szubert - podkreśliła, że w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta nie ma wyodrębnionego stanowiska zastępcy kierownika USC. Zaznaczyła również, że dwie osoby są zbędne do pełnienia tej funkcji.

Sekretarz wyjaśnił usytuowanie z-cy kierownika i przepisy mówiące o konieczności powołania takiej osoby, a wynikające z ustawy - prawo o aktach stanu cywilnego.

Kierownik ref. OAS wyjaśniła, że to referent z referatu spraw obywatelskich ma dopisane do zakresu obowiązków wykonywanie funkcji z-cy kierownika USC podczas nieobecności kierownika.

Radny Leszek Kopański zgłosił wniosek o powołanie tylko jednego zastępcy kierownika.

Burmistrz zaproponował wycofanie z porządku obrad i nie rozpatrywanie projektu uchwały w sprawie powołania Pani Joanny Kulikow na stanowisko Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolinie.

Radni większością głosów podjęli uchwałę Nr XIV/83/07 w sprawie powołania Pani Anny Potockiej-Banak na stanowisko Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolinie - 12 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu, która jest załącznikiem nr 15 do protokołu.

Za wycofaniem projektu uchwały w sprawie powołania Pani Joanny Kulikow na stanowisko Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolinie głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad. 16 (15).

Po zapoznaniu się z opinią Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych do projektu uchwały w sprawie powołania Zespołu do zaopiniowania list kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim (zał. nr 2, p. 5) radni rozpoczęli zgłaszać kandydatury.

Radny Konrad Janson zgłosił kandydaturę radnego Mariana Roszaka, radna Danuta Szubert zgłosiła radnych Marka Stranca i Ewę Halicką, radna Beata Majewska radnego Konrada Jansona, a radny Marian Roszak Cecylię Rolińską. Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na pracę w zespole.

W wyniku głosowania została podjęta uchwała w sprawie powołania zespołu do zaopiniowania list kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim z kandydatami j.w. Za uchwałą Nr XIV/84/07 głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu (zał. nr 16).

Ad. 17 (16).

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych - radny Robert Lemza oraz przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa - radny Konrad Janson odczytali opinie do sprawozdania z realizacji programu współpracy Gminy Wolin z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego oraz stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na rok 2006 (zał. nr 2 pkt 6 i nr 5 kkt 9).

Burmistrz zaproponował, aby przedstawiciele poszczególnych organizacji byli zapraszani na sesje i mogli zaprezentować swój dorobek.

W wyniku głosowania zostało przyjęte sprawozdanie. Za głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu (zał. nr 18).

Ad. 18 (17).

Radny Mieczysław Rybakowski podkreślił, że informacje z decyzji podjętych przez burmistrza nie zawierają istotnych spraw, jakimi zajmuje się. Mało ważne sprawy są tam zamieszczane. Zapytał Burmistrza, kto i dlaczego użytkuje pomieszczenia po byłej restauracji Światowid. Radny Leszek Kopański zapytał, dlaczego p.Huszcza - przewodniczący Związku Zawodowego Sierpień 80 korzysta z samochodu gminnego z kierowcą Referatu Gospodarczego i rozwozi po wsiach używane ubrania.

Burmistrz odpowiedział, że stosuje taki system przekazywania informacji, jaki funkcjonuje od lat. Zastanawia się nad zmianą formy i zakresu informacji. W nowej wersji zwróci się uwagę na przebieg spotkań, jakie mają miejsce u burmistrza, rozmowy i co z nich wynika, jakie zapadają ustalenia.

Wyjaśnił, że część pomieszczeń, zgodnie z umową użyczenia, zostały przekazane dla Związku Sierpień 80 na magazynowanie darów. Poinformował, że były prowadzone rozmowy z Urzędem Pracy w Wolinie w sprawie przeniesienia placówki do pomieszczeń, jakie obecnie zajmuje Ośrodek Pomocy Społecznej, a OPS byłby przeniesiony do lokalu przejętego od GS (w ciągu byłej restauracji Światowid).

Burmistrz podkreślił, że zachodzi potrzeba pomocy ubogim mieszkańcom naszej gminy m.in. poprzez dowożenie używanej odzieży, czy sprzętu gospodarstwa domowego, mebli.

Radny Mieczysław Rybakowski zaznaczył, że Ośrodek Pomocy Społecznej ma swój magazyn i to OPS powinien zajmować się przekazywaniem darów. Nie należy przeznaczać mienia gminnego do dyspozycji p.Huszczy, który przy okazji pomocy ubogim uprawia politykę.

Radni przyjęli Informację z decyzji podjętych przez Burmistrza Wolina w dniach od 26 kwietnia do 14 czerwca 2007r. Za przyjęciem głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Informacja jest załącznikiem nr 18 do protokołu.

Ad. 19.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała o pismach, jakie wpłynęły do Biura Rady Miejskiej między sesjami. Ustosunkowała się do ostatnich artykułów, ukazujących się w prasie na temat radnych z koalicji. Wg niej zawarte tam informacje są nieprawdziwe. Stwierdziła, że radny Mieczysław Rybakowski już wcześniej zrzekł się dzierżawy gruntów gminnych, a radna Cecylia Rolińska ma czas do sierpnia, aby uregulować sprawy związane z dzierżawą placyku pod działalność gospodarczą w Wolinie.

Odczytała pismo czterech radnych, zarzucające Przewodniczącej Rady Miejskiej niegospodarność funduszami gminnymi - szastanie publicznymi pieniędzmi. Chodzi o zawarcie umowy z kancelarią prawniczą, wynajętą do pomocy w odsunięciu od władzy obecnego burmistrza i zapłacenie zbyt dużej sumy za usługę (10 tys. zł).

Przewodnicząca wyjaśniła, że ta kwota miała być w całości przelana na konto kancelarii p.Zbigniewa Olecha, gdyby radni odwoływali się od wyroku. Ale zrezygnowali z tego. W związku z tym kancelaria otrzymała tylko część pieniędzy. Na konto firmy wpłynęło 6 tys. zł. Podkreśliła, że to nie ona wynajmowała tę kancelarię i nie ma jej podpisu na zawartej z nią umowie. Nie ona ustalała warunki umowy. Stwierdziła, że nie była zleceniodawcą, a burmistrza sprawującego wówczas tę funkcję, poprosiła o znalezienie kancelarii prawniczej, która zajęłaby się sprawą. Podkreśliła, że dzięki prowadzonej przez nią negocjacjom udało się gminie zaoszczędzić 4 tys. zł. Poinformowała o pismach, jakie w tej sprawie przekazała do burmistrza i kancelarii prawnej. Podkreśliła, że Rada Miejska miała prawo zlecić burmistrzowi usługi niezależnego radcy prawnego.

Eugeniusz Maksymowicz, bez prawa zabrania na sesji głosu, poinformował o przekazaniu do prokuratury sprawy szastania gminnymi pieniędzmi przez Przewodniczącą RM.

Radni głosowali nad wnioskiem, dotyczącym zbadania całej sprawy przez Komisję Rewizyjną RM. Wniosek został przyjęty jednogłośnie - 13 za.

Przewodnicząca poinformowała, że kieruje pozew do sądu przeciwko radnemu Czesławowi Zielińskiemu za oczernianie ją w prasie, podawanie nieprawdziwych informacji. Pokazała pismo p.Małgorzaty Mikinki z Biura Zarządzania Nieruchomościami wskazujące, jakie decyzje podejmował we wspólnocie mieszkaniowej p.Zieliński i na jakie straty naraził właścicieli lokali.

Radny Zieliński wyjaśnił, że pismo przekazane do BRM nie jest napisane przez niego, a podpisali się też pod nim inni radni. Podkreślił, że radny ma prawo, a wręcz obowiązek zwrócić się o informacje i taka umowa z kancelarią radcy prawnego została przekazana. Informacja została upubliczniona na prośbę redaktora gazety. Skoro p.Halicka twierdzi, że wydanie z budżetu gminy 10 tys. zł jest niewielką kwotą, to radny widzi inne potrzeby, np. przeznaczenie pieniędzy na dofinansowanie wyjazdu dzieci na kolonie. Wyjaśnił, że nie wie ile zostało zapłacone kancelarii, a przewodnicząca ma prawo skierować do sądu sprawę z powództwa cywilnego.

Radna Cecylia Rolińska apelowała do wszystkich radnych, aby zaniechali wzajemnego oczerniania się w publikacjach prasowych, a skoncentrowali się na wspólnych działaniach na rzecz swoich wyborców, dzięki którym otrzymali mandat. Należy skupić się na rozwoju naszej gminy, a nie kłótniach.

Ad. 20 (18).

W punkcie wolne wnioski i interpelacje radnych radny Zbigniew Hanasz przekazał w imieniu Eugeniusza Maksymowicza informację, że skierował sprawę do prokuratury przeciwko przewodniczącej.

Wyjaśnił, że wystosowując do Rady Miejskiej pismo, podpisani tam radni mieli wówczas informacje, że zleceniodawcą dla kancelarii była przewodnicząca.

Radny Konrad Janson podkreślił, że na jego osobę nasiliły się ataki, np. oskarżanie go o pobicie J.Zerbe. Zapytał, czym na to zasłużył. Nie wie, czy dalej będzie chciał aktywnie pracować.

Przewodnicząca zapytała, czy Maksymowicz będzie udzielał porad prawnych w pomieszczeniu ZGKiM, bo widziała taką informację. Zapytała również o realizację uchwały, dotyczącej przekazania Litwinom działki gminnej przy elewatorze.

Maksymowicz zdementował informacje, dotyczące udzielania porad.

Burmistrz odpowiedział, że nie widział ogłoszeń p.Maksymowicza i nie jest mu wiadome nic na ten temat. W sprawie dzierżawy gruntów przez Litwinów wyjaśnił, że nie jest ona realizowana, ponieważ do tej pory nikt z zainteresowanych się do niego nie zgłosił. Wg nie potwierdzonych dany chcą oni nabyć inną nieruchomość, a burmistrz nie jest stroną do sprzedaży spichlerza. Przypomniał, że obecny właściciel zalega na rzecz gminy ze zobowiązaniami podatkowymi w wysokości 160 tys. zł. Podkreślił, że nie należy spieszyć się z realizacją podjętej uchwały. Kierownik ref. RG - Pani Hanna Klonowska - przypomniała, że uchwała jest przedmiotowa i nie dotyczy konkretnej osoby.

Radny Zbigniew Hanasz zapytał o uchwałę z 2002r. w sprawie nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy majątku Związku Gmin Wyspy Wolin, tj. oczyszczalni ścieków, kanalizacji.

Po raz kolejny wnosi o zmianę zapisu w Statucie Gminy, dotyczącym możliwości założenia klubu radnych przez trzech radnych, a nie pięciu. Poinformował, że docierają do niego niepokojące informacje na jego temat.

Przewodnicząca odpowiedziała, że powyższą sprawę przekazała do opracowania przez radcę prawnego. Natomiast kwestia przekazania majątku ZGWW na rzecz gminy nie doszła do skutku, gdyż wiązały się z tym duże opłaty i gmina odstąpiła od tego przedsięwzięcia. Uchwała ta jest nadal aktualna. Jeżeli Program Spójności nie będzie realizowany, to wówczas gminy będą zobowiązane do przejęcia majątku.

Radna Beata Majewska zgłosiła wniosek, dotyczący budowy ogrodzenia budynku przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kołczewie oraz wymiany okien.

Burmistrz stwierdził, że ogrodzenie w trybie pilnym zostanie zrobione, a sprawa wymiany okien zostanie przekazana Zastępcy Burmistrza.

Radny Leszek Kopański zgłosił wniosek o szukanie środków finansowych na budowę sali gimnastycznej w Publicznej szkole Podstawowej w Koniewie.

Radny Konrad Janson, w imieniu sołtysa z Warnowa poruszył problem korzystania ze świetlicy i jej prowadzenia. Stwierdził, że pobieranie i wykorzystanie pieniędzy z zakupu biletów za zabawie wiejskiej działa na zasadzie wzajemnego zaufania. Uzyskane pieniądze przeznaczone są na rzecz świetlicy.

Burmistrz wyjaśnił, że dobrze jest, gdy jest opiekun świetlicy. Nie musi czekać na pozwolenie burmistrza, aby korzystać z obiektu. Zostanie zawarta umowa zlecenie z sołtysową. Wyjaśnił, że wszyscy sołtysi otrzymali informację, dotyczącą gospodarki finansowej w sołectwie. Zaufanie społeczne działa dopóty, dopóki nie ma donosów, jak w przypadku sołtysa Warnowa.

Przewodnicząca Rady Miejskiej wnioskowała o zlikwidowanie dołów na ulicy Leśnej w Wolinie oraz zakupienie prezentu dla wyjeżdżających do Venansault.

Burmistrz poinformował, że dopiero teraz dowiaduje się o wyjeździe. Dlaczego wcześniej nikt go o tym nie poinformował? Obiecał, że prezent zostanie zakupiony.

Radny Czesław Zieliński stwierdził, że ani on ani jego koledzy radni nie przekazują do prasy informacji o radnych z koalicji i nie są inicjatorami artykułów. Wnioskował o zorganizowanie dyżurów przez radnych, aby mieli możliwość spotkań z wyborcami.

Radny Zbigniew Hanasz poinformował, że chce pełnić dyżury w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od 15-tej do 18-tej. Apelował do radnych, aby RM pracowała jako całość, a nie osobno koalicja i radni nie zrzeszeni w koalicji. Zaproponował zorganizowanie spotkania z koalicją.

Burmistrz poinformował, że zlecił informatykowi i sekretarzowi zamieszczanie na stronie internetowej Urzędu Miasta informacji, dotyczących imprez organizowanych na terenie naszej gminy wraz ze zdjęciami. Zwrócił się do obecnych na sesji sołtysów, aby przekazywali informacje o tym, co dzieje się w ich sołectwach.

Sołtys Warnowa - Pani Elżbieta Aszkiełowicz odczytała pisma, dotyczące zorganizowania zabawy wiejskiej, anonimy w tej sprawie. Podkreśliła, ze pismo z Urzędu Miasta jest niestosowne. Sprawę wyjaśniała już wcześniej na policji.

Poinformowała, że przy wjeździe do Warnowa jest spalony budynek, który zagraża bezpieczeństwu ludziom. Zapytała, od kiedy w Ładzinie jest cmentarz komunalny?

Burmistrz odpowiedział, że z tym pytaniem powinna zwrócić się do ZGKiM w Wolinie.

Sołtys Kodrąbka zapytała, dlaczego nie są wykaszane pobocza dróg?

Sołtys zastania podkreślił, że jeśli są, to prace wykonuje się bardzo niestarannie i wręcz zagraża to bezpieczeństwu na drogach.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że wszelkie pisma, jakie docierają do Biura Rady Miejskiej, czy Związku Gmin Wyspy Wolin, a nie podpisane ręcznie przez wnioskodawcę - dotyczy to głównie Związku Sierpień 80 - nie będą rozpatrywane.

Ad. 21. (19)

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej zamknęła o godz. 1420 obrady czternastej sesji Rady Miejskiej w Wolinie.

Protokołowała: B.Szubert PRZEWODNICZĄCA RADY

EWA HALICKA

1

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Konieczny 23-04-2008 10:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Konieczny 23-04-2008
Ostatnia aktualizacja: - 23-04-2008 10:07