Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr XVIII/07 Nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie, która odbyła się w dniu 26 września 2007 r.


Protokół nr XVIII/07

Nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie,

która odbyła się w dniu 26 września 2007 r.

  1. OBECNOŚĆ:

W osiemnastej nadzwyczajnej sesji V kadencji Rady Miejskiej w Wolinie uczestniczyło 15 radnych. Listy obecności są załącznikiem nr 1 do protokołu.

  1. PORZĄDEK OBRAD:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości.

  4. Wyrażenie opinii w sprawie lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na działce nr 20/27 o pow. 8370 m2 , położonej przy ul. Mickiewicza w Wolinie.

5. Wolne wnioski, zapytania i interpelacje radnych.

6. Zamknięcie obrad.

III. PRZEBIEG OBRAD

Ad. 1 i 2.

O godz. 1000 Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wolinie - radna Ewa Halicka - otworzyła obrady XVIII nadzwyczajnej sesji, przywitała radnych, zaproszonych gości, sołtysów i inne osoby obecne na sesji. Na podstawie listy obecności stwierdziła, że w sesji biorą udział wszyscy radni. Rada Miejska może obradować i podejmować uchwały.

Następnie przystąpiono do ustalenia porządku obrad.

Burmistrz Pan Eugeniusz Jasiewicz wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad w punkcie 4: „Podjęcie uchwały w sprawie lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na działce nr 20/27 o pow. 8370 m2 , położonej przy ul. Mickiewicza w Wolinie.” Wprowadzenie tej uchwały uzasadnił tym, że opinie Rady Miejskiej wyrażane są w formie uchwał. Potencjalni nabywcy chcieliby mieć zapewnienie, że po wykupie nieruchomości będą mogli wybudować na tym terenie sklep wielkopowierzchniowy.

Po punkcie 4 Burmistrz wniósł o wprowadzenie nowego punktu 5 o treści: „Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr VI/29/07 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 27 lutego 2007 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Wolin na 2007r.” oraz punktu 6 o treści: „Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w obrębie geodezyjnym Zastań, gm. Wolin”.

Przewodnicząca nawiązując do pkt 4, powiedziała, że również zaciągnęła informację odnośnie opinii Rady. Nie musi być w tym przypadku podjęta uchwała, ale wystarczy wyciąg z protokołu, który jest dokumentem.

Radca prawny Pani Małgorzata Skibniewska powiedziała, że wszelkie czynności Rada podejmuje w formie uchwał. Jeżeli wymagają tego przepisy, wówczas jest to określone. Nowa ustawa w tym zakresie obowiązywać będzie na etapie zezwolenia. Jeśli jest taka prośba kontrahenta i wola Rady, to ona nie widzi innej możliwości jak podjęcie uchwały.

Burmistrz Pan Eugeniusz Jasiewicz stwierdził, że opinia w protokole będzie ważna, z chwilą przyjęcia protokołu przez radnych.

Za wprowadzeniem dodatkowych uchwał do porządku obrad głosowało 15 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Za przyjęciem porządku obrad wraz z wprowadzonymi nowymi punktami głosowało 15 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Pozostałe punkty przyjmują odpowiednio nową kolejność.

Ad. 3.

Przewodnicząca wyjaśniła, że projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości był już omawiany wcześniej. W związku z tym radni nie mieli uwag i przystąpili do głosowania. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, 0 przecie, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Uchwała Nr XVIII/102 stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

Ad. 4.

Przystępując do dyskusji dotyczącej projektu uchwały w sprawie lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na działce nr 20/27 o pow. 8370 m2 , położonej przy ul. Mickiewicza w Wolinie Przewodnicząca Rady zapytała, czy w uchwale może być zapis wskazujący pod jaki obiekt handlowy jest przeznaczony teren.

Radca prawny Pani Małgorzata Skibniewska wyjaśniła, że jeżeli w planie jest zapis, że teren przeznaczony jest pod pawilon handlowy, to może być taki zapis.

Burmistrz Pan Eugeniusz Jasiewicz dodał, że na tym terenie może powstać wiele innych, mniejszych obiektów i na nie Rada Miejska nie musi wyrażać zgody w formie uchwały. Ta uchwała to pozwolenie dla obiektów powyżej 400 m2.

Pani Hanna Klonowska Kierownik Ref. Geodezji powiedziała, że uchwała nie wskazuje nabywców, jedynie daje jakby promesę dla dużego sklepu. Na tym terenie może być prowadzona inna działalność.

Radny Konrad Janson stwierdził, że praktycznie sprzedając działkę nie ma pewności, że powstanie tam sklep. Zapytał, czy w tym miejscu mógłby powstać na przykład hotel.

Pani H. Klonowska odpowiedziała, że jest taka możliwość.

Projekt uchwały w powyższej sprawie poddano pod głosowanie i przyjęto jednogłośnie. 15 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Uchwała Nr XVIII/103/07 jest załącznikiem nr 3 do protokołu.

Ad. 5.

Omawiając projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr VI/29/07 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 27 lutego 2007 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Wolin na 2007r. Burmistrz wyjaśnił, że w związku z uwagami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie wynikła konieczność anulowania uchwały w tym samym zakresie, podjętej na sesji 12 września br.

Za podjęciem powyższej uchwały głosowało 15 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Uchwała Nr XVIII/104/07 stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Ad. 6.

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w obrębie geodezyjnym Zastań, gm. Wolin poddano pod głosowanie.

Za jej podjęciem głosowało 15 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Uchwała Nr XVIII/105/07 jest załącznikiem nr 5 do protokołu.

Radny Konrad Janson uważa, że planów zagospodarowania przestrzennego jest stanowczo za mało. Przygotowanie odpowiednich terenów ożywiłoby gospodarkę na terenie naszej gminy.

Burmistrz odpowiedział, że przygotowywane są kolejne plany pod inne obiekty, w których będą utworzone nowe stanowiska pracy. Opracowywane są dokumenty o współfi-nansowaniu projektu zachodniopomorskiego szlaku żeglarskiego. Wszelkie działania skierowane są na rozwój gminy.

Ad. 7.

Przewodnicząca zawiadomiła radnych o wspólnym posiedzeniu trzech Komisji Rady Miejskiej, które odbędzie się 4 października 2007r. o godzinie 1300. W spotkaniu udział weźmie przedstawiciel firmy przygotowującej dokumenty dotyczące utworzenia nowej spółki. Prosiła wszystkich o obowiązkowe przybycie.

Radny Konrad Janson zwrócił uwagę na zasypaną rurę kanalizacyjną pod nasypem w Dargobądzu i prosił o jej udrożnienie. Ważnym zadaniem jest dołączenie całej miejscowości do kanalizacji. Poza tym prosił o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie takiej samej kwoty dla wszystkich jednostek straży pożarnej w gminie. Dodał, że w zawodach strażackich, które są wykładnią przygotowania zawodowego straży, strażacy z Ładzina zajęli wysokie lokaty.

Burmistrz wyjaśnił, że sprawa kanalizacji w Dargobądzu jest bardzo skomplikowana. Kiedy była wykonana ta inwestycja, nie było jeszcze żadnych planów dotyczących obwodnicy. Obecnie odcinek około 1,5 km nie nadaje się do eksploatacji. Są dwie możliwości rozwiązania problemu. Wybudować kanalizację w pierwszym etapie realizacji Funduszu Spójności lub prosić Radę Miejską o środki na wykonanie zadania.

Radna Ewa Halicka stwierdziła, że inwestycja w Dargobądzu nie była realizowana za jej kadencji i poinformowała, iż z Funduszu Spójności nie ma możliwości pokrycia czegoś, co było wykonane wcześniej. Wyjaśniła, że najważniejszą i największą pracą jest przygotowanie do programu i opracowanie projektu. W momencie kiedy projekt był gotowy, nie było jeszcze obwodnicy. Terminy obligowały do rozpoczęcia prac i w czasie ich trwania, nie można było już dokonywać zmian w projekcie, bo przepadłyby środki unijne. Obecnie jedynym wyjściem jest wykonanie naprawy z budżetu gminy.

Radny Mieczysław Rybakowski zwracając się do Burmistrza powiedział, że ma pretensje bo dochodzą do niego informacje, że koalicja blokuje działania Burmistrza. Burmistrz chce rządzić a oni rzucają mu kłody pod nogi. Pytał kiedy koalicja blokowała Burmistrzowi jakieś działania? Przecież radni chcą i pracują dla dobra społeczności i gminy.

Burmistrz Pan Eugeniusz Jasiewicz powiedział, że nie było przypadku żeby radni nie podjęli uchwały ważnej dla gminy. Na sesjach nie ma miejsca na emocje. Podziękował radnym za harmonijną współpracę.

Radna Danuta Szubert zarzuciła Burmistrzowi, że pozwala żeby Pan Huszcza organizował wiece, na których to mówi jakie diety bierze 10 radnych Rady Miejskiej w Wolinie. Zapytała co z pozostałymi 5 radnymi, czy oni nie biorą diet, że o nich się nie mówi?

Burmistrz odpowiedział, że jest Burmistrzem a nie prowodyrem zgromadzeń. Oczywistą sprawą jest, że wszyscy radni mają diety, ale Burmistrz nie może odpowiadać za to, co ktoś mówi. Jest wolność słowa, ludzie mówią co chcą.

Radny Jan Frankowski powiedział, że był pod wrażeniem przebiegu sesji. Uważa, że nie należy przenosić na salę obrad spraw polityki i partii. Radni mają reprezentować interesy społeczeństwa, którego są reprezentantami.

Radny Zbigniew Hanasz w imieniu mieszkańca Dargobądza wnosi o zorganizowanie spotkania w sprawie ul. Mokrzyckiej, w którym uczestniczyliby: Burmistrz, Radni i Rada Sołecka Dargobądza.

Przewodnicząca poruszyła sprawę dotyczącą trudnej sytuacji mieszkanki Wolina, przebywającej w hostelu.

Burmistrz odpowiedział, że zna sprawę i nie do końca wygląda to tak, jak przedstawiła Przewodnicząca.

Radny Zbigniew Hanasz powiedział o podobnej sytuacji mieszkanki Zagórza.

Rady Mieczysław Rybakowski powiedział, że takimi przypadkami powinny zajmować się powołane do tego służby.

Radny Jan Frankowski stwierdził, że nie jest to niewrażliwość na krzywdę ludzką, ale sprawy indywidualne nie powinny być rozpatrywane na sesjach.

Wiceprzewodnicząca Rady w imieniu Prezesa Ogrodów działkowych zgłosiła wniosek o ustawienie siatki wzdłuż działek, na boisku usytuowanym przy ul. Konopnickiej i Jaracza.

Burmistrz odpowiedział, że zna sprawę i rozpatrzy wniosek.

Sołtys Ostromic Pan Dariusz Gajo podziękował Burmistrzowi za udział w I zawodach wędkarskich i zwrócił się do Skarbnika z prośbą o korektę we wniosku dotyczącym dofinansowania szkoły w Ostromicach. O jedno dziecko zmniejsza się stan liczebny uczniów.

Zwrócił się również z problemem nadmiernej ilości lisów w okolicy Ostromic i konie-cznością rozrzucenia szczepionek.

Pani Władysława Świątek - Sołtys Jarzębowa zapytała kiedy nastąpi podłączenie wody w Jarzębowie.

Radna Ewa Halicka odpowiedziała, że radny wnioskował o wpisanie tego zadania do przyszłorocznego budżetu.

Przewodnicząca zapytała, dlaczego mimo składanych wniosków przez rolników o wyszacowanie strat w uprawach Pan Burmistrz nie wystąpił do Wojewody o powołanie komisji, która zajęłaby się tym tematem. Uczynił to dopiero, kiedy rolnicy napisali skargę do Wojewody.

Pani Hanna Klonowska powiedziała, że wystąpiono o powołanie przez Wojewodę komisji do oszacowania strat w uprawach rolnych.

Pani Elżbieta Aszkiełowicz ponownie wnioskowała o wyrównanie drogi w Warnowie oraz o zamontowanie lamp.

Sołtys Skoszewa Pani Danuta Cendrowicz dziękowała za nawiezienie tłucznia na drogi.

Pan Jerzy Smoleń - sołtys Domysłowa podziękował za wykonanie drogi Domysłów Żółwino dzięki czemu dzieci mogą być dowożone do szkoły.

Ad.8.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Halicka o godz. 1415 zamknęła posiedzenie XVIII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie.

PRZEWODNICZĄCA RADY

Ewa Halicka

Protokołowała

Bogusława Szmigiel

4

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Konieczny 23-04-2008 10:13
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Konieczny 23-04-2008
Ostatnia aktualizacja: - 23-04-2008 10:13