Uzależnienia behawioralne
Uzależnienie behawioralne
Uzależnienie behawioralne jest to zespół objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności (lub grupy czynności) w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak przyjemność, euforia, ulga, uczucie zaspokojenia. Do uzależnień behawioralnych możemy zaliczyć:
- patologiczny hazard
- uzależnienie od komputera/sieci internetowej
- pracoholizm
- zakupoholizm
- uzależnienie od seksu/pornografii
- uzależnienie od ćwiczeń fizycznych
- uzależnienie od telefonu komórkowego
- kompulsywne objadanie się
Zapraszamy osoby zainteresowane do odwiedzenia stron dotyczących tego rodzaju uzależnień. Znajdą tam Państwo wszystkie niezbędne informację jak szukać pomocy oraz kiedy tak naprawdę możemy mówić o uzależnieniach behawioralnych.
POMOC I NARZĘDZIA DO DZIAŁANIA
1. Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.
Kontakt z takimi materiałami często powoduje wystąpienie wysokiego poziomu negatywnych emocji oraz zaburza prawidłowy rozwój i obniża poczucie bezpieczeństwa dziecka.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę udostępnia dla rodziców narzędzia ułatwiające zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzi katalog bezpiecznych stron dla dzieci BeSt, a także katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych BeStApp. Strony i aplikacje w tych katalogach zostały sprawdzone pod kątem braku szkodliwych treści i dostosowania do potrzeb i możliwości dzieci. Stworzyli także bezpłatną przeglądarkę internetową dla dzieci BeSt (na komputery z systemem Windows oraz urządzenia mobilne z systemem Android), która pozwala przeglądać jedynie strony z katalogu oraz zatwierdzone przez rodzica.
Więcej informacji, zasad oraz narzędzi mogą Państwo uzyskać na stronie internetowej http://www.dzieckowsieci.pl/
2. W Akademii NASK zajmujemy się działalnością edukacyjną oraz popularyzatorską w zakresie bezpiecznego użytkowania nowych technologii. Przyświeca nam ważna misja chcemy, żeby Internet stał się miejscem przyjaznym dla wszystkich. Nasze projekty i kampanie społeczne realizujemy, korzystając ze zdobywanego przez lata doświadczenia. Funkcjonujemy w ramach Państwowego Instytutu Badawczego NASK, stale współpracujemy też z ekspertami i środowiskiem naukowym. Nasi specjaliści przygotowują akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, programy dla nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, a także rodziców. Dbamy o najwyższy poziom przekazywanej przez nas wiedzy.
Więcej informacji, zasad oraz narzędzi mogą Państwo uzyskać na stronie internetowej https://akademia.nask.pl/
3. 800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyber przemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. https://800100100.pl/
Materiały dla rodziców
Opracowanie – Janina Węgrzecka-Giluń
Konsultacja naukowa – dr Krzysztof Ostaszewski
W broszurach dla rodziców poza merytorycznymi informacjami na temat specyfiki uzależnień behawioralnych, ich przyczyn, skutków oraz sposobów diagnozowania trudności, znajdują się wskazówki dotyczące pomocy dziecku w sytuacji zagrożenia uzależnieniem oraz podejmowania skutecznej interwencji. W ramach projektu wydano następujące publikacje dla dzieci do bezpłatnego pobrania:
- „Uzależnienia behawioralne. Rodzaje oraz skala zjawiska, sygnały ostrzegawcze i skutki. Kompendium wiedzy dla Rodziców” - 1 MATERIAŁ DLA RODZICÓW
- „Uzależnienia behawioralne. Przyczyny uzależnień, sposoby zaradcze i pomoc. Kompendium wiedzy dla Rodziców” - 2 MATERIAŁ DLA RODZICÓW
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Paweł Kostka | 30-05-2014 15:15 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 30-05-2014 | |
Ostatnia aktualizacja: | Artur Słocki | 16-09-2022 13:15 |