Uchwała nr XI/122/2003 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 20 września 2003 r. w sprawie zmiany miejscowego, ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wolina – obręb geodezyjny Recław
UCHWAŁA NR XII/122/2003
RADY MIEJSKIEJ W WOLINIE
z dnia 20 września 2003 r.
w sprawie zmiany miejscowego, ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wolina - obręb geodezyjny Recław- na cele lokalizacji zakładu utylizacji odpadów komunalnych.
Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412, Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157, Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229, Nr 154, poz. 1804, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 113, poz. 984, Nr 130, poz. 1112) w myśl art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) Rada Miejska w Wolinie uchwala, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. 1. Zgodnie z uchwałą Nr XXX/243/2001 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 31 marca 2001 r., uchwala się zmianę miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wolina zatwierdzonego uchwałą Nr XXV/128/92 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 11 września 1992 r. (Dz. Urz. Woj. Szczecińskiego z 1993 roku Nr 5, poz. 64).
2. Zmiana planu obejmuje swym zakresem obszar działek o numerach 261/13, 261/87 i 261/94 położony w obrębie geodezyjnym Recław, o łącznej powierzchni 33,25 ha.
3. Granice zmiany planu przedstawione są na rysunku w skali 1:2000 stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały i będącym jej integralną częścią.
4. Przedmiotem ustaleń zmiany planu jest przeznaczenie części terenów określonych w planie symbolami: D4RL - likwidacja wysypiska śmieci, teren przeznaczony do rekultywacji leśnej, D11RP - tereny upraw polowych do dalszego użytkowania oraz D12 - tereny łąk i pastwisk do dalszego użytkowania - na cele lokalizacji zakładu utylizacji odpadów komunalnych.
§ 2. Na obszarze objętym zmianą planu ustala się:
przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,
lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy,
zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,
szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego,
tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzenia oraz użytkowania terenu.
§ 3 Celem regulacji zawartych w ustaleniach jest wprowadzenie unormowań prawnych umożliwiających zgodne z prawem lokowanie przedsięwzięcia w terenie.
§ 4. 1. Przedmiotem ustaleń planu są:
NU - teren lokalizacji czaszy składowania odpadów komunalnych z obiektami towarzyszącymi, o powierzchni 23,88 h,
ZI - teren zieleni izolacyjnej, o powierzchni 9,37 ha.
2. Tereny o których mowa w ust.1 do chwili ich zagospodarowania zgodnie z funkcją ustaloną w zmianie planu, mogą pełnić dotychczasowe funkcje.
Rozdział 2
Przeznaczenie terenu i zasady zagospodarowania.
§ 5. 1. Na terenie oznaczonym symbolem NU ustala się następujące zasady zagospodarowania:
przeznaczenie podstawowe - lokalizacja czaszy składowiska odpadów komunalnych i obiektów towarzyszących: technologicznych o funkcji uciążliwej zamykającej się w granicach własnych działki, administracyjno-socjalnych itp.,
zakaz składowania odpadów niebezpiecznych,
zakaz lokalizacji inwestycji związanych z termicznym przekształcaniem odpadów,
nieprzekraczalne linie zabudowy: - 5,0 m od linii rozgraniczenia z terenami zieleni izolacyjnej,
wysokość zabudowy obiektów kubaturowych - do 9,0 m od poziomu terenu do kalenicy;
dachy dowolne; przy dachu wysokim - pochylenie połaci maksimum 45
wysokość składowania odpadów - do 27,0 m (wysokość winna wynikać z przy-jętej technologii składowania),
po zamknięciu każdej kwatery wysypiska wymagane jest jej zrekultywowanie zgodnie z projektem rekultywacji sporządzonym w oparciu o przepisy szczególne.
2. Na terenie oznaczonym symbolem ZI ustala się następujące zasady zagospodarowania:
dopuszcza się ogrodzenie zewnętrzne terenu, o wysokości do 1,80 m - od strony drogi powiatowej wymagane jest ogrodzenie typu ozdobnego,
zieleń izolacyjną należy zasadzić zgodnie z projektem zieleni sporządzonym w oparciu o przepisy szczególne.
3. Istniejący gazociąg wysokoprężny egu. Wyznacza się strefę kontrolowaną wzdłuż tego gazociągu o szerokości po 25,0 m od osi jego przebiegu. W obrębie strefy charakter ewentualnego zainwestowania nie może ograniczać swobodnego dostępu do jego obsługi.
4. Istniejące linie elektroenergetyczne 110 kV i 20 kV pozostawia się w ich dotychczasowym przebiegu. Wyznacza się strefę kontrolowaną pod tymi liniami o szerokości po 20,0 m od osi ich przebiegów. W obrębie strefy charakter ewentualnego zainwestowania nie może ograniczać swobodnego dostępu do ich obsługi i winien spełniać przepisy szczególne dotyczące linii wysokiego napięcia.
5. Istniejące kable elektroenergetyczne ś.n. przebiegające przez teren zmiany planu „równolegle” do drogi powiatowej, w razie kolizji z projektowaną zabudową, należy przeprojektować, tak by ich przebieg mieścił się w liniach regulacyjnych drogi powiatowej.
6. Miejsca postojowe i parkingowe ustala się w ilościach wynikających z technologii zakładu i przyjętego zatrudnienia.
7. Wjazd na teren ustala się od strony drogi powiatowej nr 41-112 (wjazd istniejący).
8. Projektowanie obiektów budowlanych winno się odbywać w sposób zapewniający ochronę ludności zgodnie z wymogami przepisów szczególnych.
9. Przy projektowaniu oświetlenia od strony wody (rz. Dziwna) należy uwzględnić przesłony uniemożliwiające bezpośrednie padanie promieni świetlnych w kierunku wody. Ponadto wszelkie budowle widoczne od strony wody nie mogą, zarówno wyglądem, jak i charakterystyką świateł, przypominać oznakowania nawigacyjnego.
10. Przed przystąpieniem do inwestycji należy wykonać badania hydrogeologiczne podłoża, na których podstawie opracowana zostanie dokumentacja geologiczna, ustalająca warunki hydrogeologiczne.
Rozdział 3
Uwarunkowania wynikające z ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego.
§ 6. 1. Ustala się wprowadzenie zieleni izolacyjnej wokół terenu z maksymalnym wykorzystaniem istniejącego drzewostanu. Zieleń izolacyjna powinna mieć prze-wagę gatunków zimozielonych.
2. Ustala się rekultywację terenu o kierunku leśnym po zakończeniu eksploatacji składowiska.
3. Teren objęty zmianą jest w części zmeliorowany. Ustala się zasadę nienaruszania istniejących stosunków wodnych. W przypadku kolizji projektowanej inwestycji z istniejącym drenażem, należy przeprojektować system melioracyjny tak aby w pełni udostępnić teren na cele Zakładu.
4. Ponieważ inwestycja zalicza się do mogących znacząco oddziaływać na środowisko - jej realizacja winna być poprzedzona sporządzeniem raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, z uwzględnieniem między innymi jej wpływu na ujęcia wody sąsiadujące z ze zmianą planu.
5. Ze względu na określone warunki hydrogeologiczne na terenie zmiany planu (wg „Wstępnej opinii o warunkach gruntowo-wodnych w podłożu terenu ...”) ustala się, że najniższy punkt czaszy składowiska nie powinien być zagłębiony poniżej 3,0 m n.p.m. (dotyczy to spodu warstw konstrukcyjnych wodoszczelnej przesłony), a dno i skarpy kwater winny posiadać pełną izolację wraz z zapewnieniem drenażu odcieków do szczelnego zbiornika otwartego i wywozem pulpy poodciekowej do oczyszczalni ścieków.
6. Ustala się, że uciążliwość Zakładu nie może wykraczać poza granice własnej działki.
7. Składowisko należy zabezpieczyć w punkty monitoringu.
8. Na terenie objętym planem znajdują się stanowiska archeologiczne objęte strefą „W.II.” ochrony stanowisk archeologicznych. W strefie tej obowiązuje:
zachowanie stanowiska ujętego w ewidencji służby ochrony zabytków,
uzgadnianie i opiniowanie wszelkich poczynań inżynierskich, budowlanych i innych przez służbę ochrony zabytków. Obowiązuje każdorazowo występowanie o szczegółowe wytyczne konserwatorskie i opinie przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek działalności,
w przypadku podjęcia decyzji o realizacji inwestycji na terenie objętym granica-mi strefy ochrony konserwatorskiej stanowisk archeologicznych obowiązuje przeprowadzenie badań ratunkowych na koszt inwestora, wyprzedzających proces przygotowania inwestycji. Właściciele, użytkownicy terenu i inwestorzy zobowiązani są do zawiadomienia służby ochrony zabytków o podjęciu działań inwestycyjnych lub remontowych i innych związanych z pracami ziemnymi z wyprzedzeniem minimum 3-miesięcznym w celu umożliwienia wykonania archeologicznych badań ratunkowych oraz zsynchronizowania robót inwestycyjnych z nadzorem archeologiczno-konserwatorskim. Badania archeologiczne mają charakter sezonowy, w okresie od maja do końca września,
rozpoczęcie prac ziemnych związanych z realizacją inwestycji uzależnia się od uzyskania stosownego zezwolenia od służby ochrony zabytków.
Rozdział 4
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
§ 7. Na projektowanym obszarze istnieje pełne zaopatrzenie w media infrastruktury technicznej - wodę, energię elektryczną, gaz, telefon, a także istnieje możliwość odprowadzenia ścieków sanitarnych i opadowych.
Rozdział 5
Przepisy końcowe
§ 8. 1. Na obszarze objętym niniejszą uchwałą dokonuje się zamiany przeznaczenia gruntów rolnych pochodzenia mineralnego na cele nierolnicze i nieleśne w ilości:
11,12 ha gruntów klasy RIIIb zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nr GZ.tr.057 - 602 - 13/03 z dnia 24-04-2003 r.,
14,20 ha gruntów klasy RIVa i PsIV, zgodnie z decyzją Wojewody Zachodnio-pomorskiego Nr SR-R.-6-7711/131/2002 z dnia 14 maja 2003 r.,
4,57 ha gruntów klasy RV,
1,28 ha gruntów klasy ŁV,
oraz nieużytku o powierzchni 2,07 ha
2. Na obszarze objętym niniejszą uchwałą ustala się jednorazową opłatę w wysokości 0% z tytułu wzrostu wartości nieruchomości zgodnie z art.10 ust.3 w zw. z art.36 ust.3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
3. Na obszarze objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wolina zatwierdzonego uchwałą Nr XXV/128/92 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 11 września 1992 r. (Dz. Urz. Woj. Szczecińskiego z 1993 r. Nr 5, poz.64).
§ 9. 1. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Wolina.
2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
Przewodniczący Rady
Ewa Halicka
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Stanisław Łaszcz | 15-10-2003 14:01 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 15-10-2003 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 15-10-2003 14:01 |